⛵🏝️INFORMAZIONI

⛵🏝️INFORMAZIONI

Како да дојдеме до Малта: КНИГА FERRY ЛЕТ

Околу островот: ВРАБОТУВАЊЕ Делови за мотори / Автомобили
ПРЕСТОЈ: ХОТЕЛ, B&B, АПАРТМАНИ, гРАД

ВИДЕО НА МАЛТА

Архипелагот на Малта е во центарот на Медитеранот, само 90 км од Сицилија и 290 километри од африканскиот брег. Поради својата местоположба може да се каже дека еден е како скапоцен камен во Медитеранот и е направен од главниот остров кој дава своето име во архипелагот и двете помали острови Гозо и Comino.

Малта Информации

И покрај малата големина можете да ги најдете сите видови на интереси и забава, на различни нешта да се гледаат и го прават овој уникатен архипелаг и целосна. На малтешки Острови се збирка на уметноста, историја, археологијата, фолклор, Спорт, ракотворби, кулинарски уметност, ракотворби, атракции и забава, Оттука и античките и модерните се мешаат за да се формира спектакуларен и тешко да се најде сценарија.

Архипелагот беше избран како место од страна на витешкиот ред на Свети Јован, попознат како Cavalieri di Малта, Тие претставуваат момент на слава во историјата на овие острови и се збогатува со бројни градови и уметнички дела.
Островите нудат услуги автобус националните, но за да може да се претвори слободно можете да го користите автомобил или мотор изнајмување, има во секој град по разумни цени.

витешкиот ред на Малта

Малта е главниот остров и е најголем во големина, кој е единствениот аеродром на архипелагот; капитал е Валета, главните туристички и комерцијални пристаниште на архипелагот, од кои може да се постигне од страна на морето на други пристаништа другите два острови преку услугата ферибот локалните.

Валета со Медина, Рабат д повеќето се некои од прекрасните богата Малтешки градот тврдини, палати, цркви и ѕидини кои ги заштитена од странските народи инвазии.

Островот е исто така поврзан со историјата на Свети Павле, кој беше насукани тука и таму остана три месеци; тој има право на туристичкиот град St. Bay Павле.
Во јужниот дел на крајбрежјето тие се ниски и полн со заливи и заливите, како онаа која лежи живописната рибарското село Marsaxlokk. Внатре можете да најдете антички храмови Tarxien и ретки остатоци од праисториски Агара qim.
Најдобрите плажи се наоѓаат на север, вреди да се посети Paradise Bay, Golden Bay д Ghajn Tuffieha Bay, проследено со Mellieha д Bugibba.

 

Гозо Тоа е втор по големина остров на архипелагот, помалку туристички и помирен, каде темпото е побавен и порелаксирано од Малта, може да се постигне само во ферибот. Единствениот вистински град е Викторија се наоѓа во центарот на островот; исто така, ја посети познатата Сина прозорец (брег прозорец) импресивна природна карпа лак кој се издига од морето, популарна дестинација за оние кои сакаат нуркање.
Дури и во Гозо може да се најде цркви и светилишта, праисториски храмови и прекрасната плажа Ramla на кој е роден митолошки легенди.

Малта морето

Comino е мал остров што лежи помеѓу Малта и Гозо, стигне со ферибот, популарна дестинација за нуркачи и snorkelers, со своите неколку жители и само едно семејство Albergo Тоа е веројатно најголемиот мирен остров, но многу убава.

КНИГА FERRY ЛЕТ
ВРАБОТУВАЊЕ Делови за мотори / Автомобили
ХОТЕЛ, АПАРТМАНИ, гРАД